Reading Time: 4 minutes

Internet se stává stále důležitějším prodejním kanálem pro široké spektrum produktů a služeb. Platí to i pro nabídku dodávek energií, mnoho společností už nabízí kompletní vyřízení přechodu od jiného dodavatele kompletně on-line, bez nutnosti navštívit pobočku. WUA proto realizovala studii založenou na svém Digital Sales Scan modelu, ve které požádala 200 respondentů, aby na internetu vyhledali a vybrali si dodavatele elektřiny.

Nejvýkonnější stránky mezi dodavateli elektřiny má ČEZ. Jeho celkové Digital Sales Score dosáhlo hodnoty 73. S odstupem za ČEZ skončily stránky E.ON (65) a innogy (65). Na vysokém skóre ČEZ se podepsala především znalost a síla značky a důvěra v produkty. Dobrý dojem ale zanechal také samotný web a proces kalkulace nabídky.

Celkově vyjádřilo preferenci ČEZ jako potenciálnímu příštímu dodavateli elektřiny 27% všech respondentů. E.ON byl volbou č. 1 pro 17% a Innogy pro 12% zákazníků.

 • Digital Sales Score
  Název studie: Výber dodavatele elektřiny
  Sběr dat: Červen 2018
  Země: Česká republika
 • Total
 • 1 cez.cz 73
 • 2 EON.cz 65
 • 3 innogy.cz 65
 • 4 MND.cz 53
 • 5 BohemiaEnergy.cz 50
 • 6 PRE.cz 50
 • Zobrazit celé pořadí

Vzorek respondentů tvoří lidé, kteří ve své domácnosti sami rozhodují nebo významně ovlivňují rozhodnutí o výběru dodavatele elektřiny. Zároveň pro ně musí internet tvořit místo nákupu (sjednání dodávky) nebo zásadní informační zdroj při výběru dodavatele elektřiny. Všichni respondenti pak dostali tuto instrukci:

“Jděte prosím na web a najděte dodavatele elektřiny, který bude nejlépe odpovídat Vašim představám. U dodavatelů, kteří Vás zajímají podnikněte na webu všechny kroky, které vedou nebo by mohly vést k objednávce elektřiny (sjednání smlouvy). Svou poptávku ovšem dodavateli neodesílejte a před tímto finálním krokem proces objednávky ukončete.“

MND.cz má druhý nejlepší konverzní poměr webu

Významnou roli při akvizici zákazníků online hraje samotná nalezitelnost – tedy to, zda uživatel váš web zná nebo na něj při vyhledávání narazí a navštíví ho. V podílu přímého zadání adresy vedou silné značky – PRE (42 %), dále ČEZ (31 %) a E.ON (29 %). Společnosti, které působí na trhu kratší dobu, se proto musí soustředit více na optimalizaci vyhledávání a výkonnostní kampaně. Především se pro ně ale důležité vytěžit maximum z návštěvníků, kteří už na web skutečně dorazili.

V tom odvádí skvělou práci stránka MND.cz, která byla v našem modelu při detailnějším pohledu dokonce nejlépe hodnocenou stránkou v kategorii Vzhled & Pocit. Skvěle zpracovaná nezávazná online smlouva pomohla MND.cz k druhému nejlepšímu konverznímu poměru. 29 % respondentů, kteří stránku navštívili, by si MND nakonec vybrali jako svou volbu jedna pro dodávky elektřiny!

Vyjádření respondentů k objednávkovému formuláři na webu MND.cz

‘Vše probíhá na jedné stránce, není potřeba nic hledat.’
‘Oceňuju přehlednost a jednoduchost, dali několik možností kdy a jak mě můžou zkontaktovat (v které fázi rozhododvání a produktu).’
‘Jasné a posloupné.’

Další poznatky ze studie:

 • Preferenci dodavatele významně ovlivňuje povědomí o značce, resp. síla značky klíčových hráčů na trhu. Alternativní dodavatelé ale mají solidní šance zaujmout v online prostředí nové zákazníky svou nabídkou i excelentně zvládnutým procesem tvorby nabídky a objednávky.
 • Změnu dodavatele elektřiny bude v příštích 12 měsících určitě nebo spíše pravděpodobně řešit téměř polovina respondentů. V posledních pěti letech alespoň jednou změnila dodavatele elektřiny polovina respondentů.
 • Pro 14% respondentů jsou zásadním faktorem při výběru dodavatele elektřiny obnovitelné zdroje a udržitelnost.

Stáhněte si náhled výsledků Digital Sales Scan studie: Výběr dodavatele elektřiny online (06/2018)

Zjistěte, na co se zaměřují vaši potenciální zákazníci, když porovnávají vaše webové stránky s jinými dodavateli a informujte se o možnostech získat kompletní zprávu a data z tohoto výzkumu.

 • Informace o výkonnosti webů hlavních hráčů na trhu

 • Klíčová zjištění o zákaznické preferenci

 • Volně dostupná skóre a výsledky ve vybraných kategoriích měření

STÁHNĚTE SI NÁHLED VÝSLEDKŮ