Reading Time: 4 minutes

Objem hypoték na trhu v ČR klesl v prvním pololetí roku 2018 oproti loňskému roku o 12,3 miliardy Kč na 101 miliard Kč. Od října navíc vstoupí v platnost nové pravidlo ČNB, které zadlužení domácnosti limituje devítinásobkem jejího čistého příjmu. Vysoce konkurenční prostředí poskytovatelů hypoték tak čekají nové výzvy. Naše plánované studie poskytne všem hráčům na trhu odpovědi na otázku, jak silný je jejich web při získání pozornosti a konverzi zákazníků, kteří hledají poskytovatele hypotéky online.

„Najděte si svou hypotéku online“

Online trh s hypotékami otestuje vzorek 300 respondentů, kterým dáme následující úkol:

“Představte si, že si chcete se svým partnerem/partnerkou pořídit nové bydlení. Nacházíte se v následující situaci: Vaše domácnost má (dohromady) čistý měsíční příjem 40.000Kč. Zároveň se Vám dříve podařilo uspořit 500.000Kč. Vaše vybraná nemovitost stojí 2.500.000Kč a vy tak potřebujete získat hypotéku ve výši 2.000.000Kč. Splácet chcete 20 let a sazbu hypotéky chcete fixovat na 5 let dopředu. Jděte na internet, zorientujte se v nabídkách poskytovatelů, jejich webech a vyberte si toho, který nejlépe odpovídá Vašim představám.“

Respondenti budou ve věku 25-55 let, zaměstnaní, budou rozhodovat nebo výrazně spolurozhodovat o výběru poskytovatele hypotéky a čistý měsíční příjem jejich domácnosti bude alespoň 30.000Kč. Vzorek bude zároveň demograficky reprezentativní vůči české populaci.

Hledání, orientace a výběr na internetu proběhne prostřednictvím vlastních počítačů nebo notebooků respondentů. Respondenty nebudeme limitovat ani instruovat v tom, jak nebo koho na internetu hledat. Budou moci zadávat jakékoli vyhledávací dotazy, klikat na reklamní linky nebo zadávat URL adresy na přímo. Výsledky jejich hledání mohou být ovlivněny jejich předchozím pohybem na internetu (cookies nebudou před výzkumem mazány).

Jasné zaměření a zadání výzkumu nám poskytne odpovědi na následující otázky:

– Na jaké internetové stránky zákazníci při hledání narazí?
– Které stránky nabízí zákazníkům nejlepší zákaznickou zkušenost?
– Které banky nebo weby to na internetu dělají nejlépe a v čem se odlišují od konkurence?
– Koho zákazníci nejvíce preferují a proč?

Respondenti, resp. potenciální klienti hypoték zaznamenávají v průběhu své digitální cesty své názory, zkušenosti a zpětnou vazbu v klíčových aspektech hledání, orientace, vyhodnocování a výběru poskytovatelů. K tomu slouží validovaný WUA Digital Sales Model. Ve své online cestě se respondenti na preferovaných stránkách zastaví před odesláním objednávky či zanecháním kontaktu. Detailně vyhodnotí 3-4 weby poskytovatelů půjček či srovnávacích služeb. Poté se jich zeptáme na finální preferenci i volbu na druhém a třetím místě. Pro druhé i třetí místo budeme zjišťovat klíčové změny a vylepšení, které by jim pomohly stát se volbou číslo jedna.

Porovnejte výkonnost svého webu s konkurencí

Umožňujete sjednání hypotéky online? Naše studie Vám poskytne hodnotná data a insight k výkonnosti Vašeho webu i webů konkurence. Změříme a porovnáme nalezitelnost, konverznost i preference online poskytovatelů. Budeme analyzovat zpětnou vazbu k designu a pocitu z webu, nabídce a samozřejmě značce poskytovatele. Budeme identifikovat konkrétní oblasti a prvky na webu, jejich vylepšení povede ke zvýšení prodejního potenciálu webu. Dozvíte se mimo jiné:

– jak často a jak rychle najdou potenciální zákazníci právě Váš web,
– zda se k Vám na web dostanou napřímo, přes organické výsledky hledání nebo přes reklamní odkazy,
– jak velká část respondentů pokračuje v návštěvě Vašeho webu poté, co si o něm vytvoří první dojem,
– kteří zákazníci a proč Váš web opouští,
– jak zákazníci hodnotí Vaši nabídku,
– co jim líbí nebo co by naopak vylepšili na procesu sjednání,
– které dodatečné produkty (např.pojištění schopnosti splácet) mají tendenci nakoupit,
– co udělat pro to, aby si zákazníci zlepšili dojem z designu webu a pocit z Vaší značky atp.

Ultimátní KPI

Digital Sales Scan poskytuje klíčové ukazatele výkonnosti webu, které měří digitální zkušenost zákazníka. Ty pomáhají stanovit priority, naplánovat akční kroky a změřit progres v čase. Díky jasným KPI dokážete nejen sledovat změny vnímání a výkonnosti vlastního webu, ale také je porovnávat s konkurencí i v rámci širšího kontextu – napříč sektory či trhy. Efekt úprav Vašeho webu můžeme měřit ihned po jejich realizaci i v rámci dlouhodobých měření. Díky tisícům otestovaných webů a mnoha letům zkušeností s globálními značkami Vám dokážeme expertně poradit se strategickým směřováním online zákaznické cesty, ale také s jednotlivými detaily online prezentace a komunikace se zákazníky. Naším společným cílem je pak maximalizace online konverze Vašeho webu.

A triangulation of the customer feedback with our in-house digital experts provides a report with concrete recommendations for your website and in- and out-of-industry best practices.

Dlouholeté zkušenosti s výzkumem na trhu hypoték

WUA provádí benchmarkingové  studie ve více než 18 zemích.  Na svých klíčových trzích v Holandsku, Velké Británii, Německu a USA se pravidelně soustředí právě na výběr a sjednání hypotéky online. Díky tomu lze výsledky z plánované studie jednoduše porovnat s databází výkonnosti poskytovatelů hypoték na vysoce rozvinutých trzích. Obrovskou výhodou je pak sdílená databáze „best practices“ z jednotlivých sektorů a zemí, díky které se lze učit z příkladů těch nejlepších.

Koho bude studie nejvíce zajímat?

Na základě předchozích zkušeností a situace na českém trhu zobrazujeme (v abecedním pořadí) poskytovatele hypoték, které vnímáme jako podstatné tržní hráče, jejichž weby se velmi pravděpodobně objeví ve výsledcích naší studie.